G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

9- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

11- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

19 Mayıs 2019 Pazar

Ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptı

1402 Ankara Savaşı

20 Eylül 2018, 11:44
Bu makale 1269 kez okundu
1402 Ankara Savaşı
Faysal ALP

 ANKARA SAVAŞI, Osmanlı padişa­hı Yıldırım Bayezid ile Moğol hü­kümdarı Timur arasında yapılan sa­vaş (28 Temmuz 1402). Anadolu"da Türk birliğini kurmak isteyen Yıldı­rım Bayezid Erzincan"a girdiği sıra­da; sınırlarını ve dolayısıyla ege­menliğini genişletmek isteyen Ti­mur da Anadolu"ya girerek Sivas"a dek ilerlemişti. Daha sonra Timur İran"a geri döndü.

Bunun üzerine Bayezid Timur"un ele geçirdiği yer­leri geri aldı. Bu üstünlük yarışı sa­vaşı kaçınılmaz kıldı. Sonunda Os­manlı ve Moğol ordusu Çubuk 0vası"nda karşılaştı.
Timur asker sa­yısı ve askersel araç yönünden da­ha zengin bir orduya sahipti. Sa­vaşın ortasında Osmanlı ordusun­da ki Karatatarlar ve bazı eski bey­liklere bağü askerler Timur"un saf­larına katıldı.
Bu nedenlerden ötü­rü Osmanlı ordusu yenildi, Yıldırım Bayezid tutsak düştü, ve tutsaklığı sırasında öldü. Ankara Savaşı Ye­nilgisi. Timur"un bir süre Anado­lu"da kalması. Osmanlı devletinin parçalanması, Osmanlıların Avru­pa"da ilerleyişinin gecikmesi gibi onemli sonuçlar doğurdu.....1402 savaşını Filmini çekimini üstlenenve kaleme alan Ünlü Yönetmen Yunus GÜNTÜRK ün şu an da  Özbekistanda  çekimi yapılan filmin Diğer bölümlerini Türkiyede Ankara çubuk ovasında cereyan eden SAVAŞIN  Moğol hükümdarı Temur Timurun TÜrkiyeye gelerek Sıvasdan sonra Ankara Haymana ya  şimdiki ismı Demirözü köyü (Yani temurun özö)Köyünde yerleskesi buyuk bir Mağraya fillerle gelip yerleşmiş bir mudetet bu mağarada yaşamını Askerleri ile surdurmuştür...1402 filmin Yapım ve yonetmeni Yunus GÜNTÜRK İle bizzati beraber gittik Magrayı yerınde inceledık sarp kayalıklar arasında ki magrada ki yaşam alanını bizaati heyet halinde gezdik Sayın yönetmenımle Haymananın bir çok tarihi yerlerinde Beraber gezdik...Haymana Belediye Başkanımız Sayın Özdemir TURGUT beyin Sayın yönetmen Yunus GÜNTÜRKE Haymanada ÜROFİZ Otelinde Heyeti ile Agırlamiş olup yapılacak tüm çalışmalrınızda manevi desteğimiz vereceğini ve Yunus Hocanın en kısa zaman da filmin bir bölümünü Bu mağrada çekecegin işaretini verdi Değerli Hocam Sayın Yunus GÜNTÜRK Yönetmenimle bizzati eşlik ettim  bir Haymanalı olarak da Kendilerine Teşekkür ediyorum İleriki günlerde film Anatomisinı ve durumunu yine kaleme Alacağım saygılarımla ...Faysal ALP

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->