G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

19 Kasım 2019 Salı

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Aleyna Tilki Hikaye Kahramanım Olursa

23 Aralık 2018, 20:27
Bu makale 1107 kez okundu
Aleyna Tilki Hikaye Kahramanım Olursa
Nazan Taştan YAPICI

    Kendimi bildim bileli okumak ve yazmak en büyük gayem oldu. Hatta benim için okumak ve yazmak kutsal bir eylemdir, diyebilirim.
   

  Yolun başındaki bir çocuk yazarı olarak hedefim ise mümkün olduğu kadar daha fazla çocuğun dünyasına seslenmek. Onların bu masum, tertemiz dünyasına girebilmek sanıldığı kadar kolay değil. Çoğumuz dikkat etmesek de onların da kendilerince istekleri, zevkleri ve bu doğrultuda tercihleri oluyor. Bu tercihler her konuda olduğu kadar, kitaplar konusunda da belirgin oluyor. Yetişkinler için kitap tercih ederken bildiğimiz yazarları,fikrine güvendiğimiz birilerinin tavsiyeleri, beklentilerimiz, mesleğimiz, duygularımız... VS etkili oluyor. Ayrıca kitapların arka kapağında yazanlar, önsöz...etkili olabiliyor.
   

Söz konusu çocuk kitaplarıysa aynı şeyleri söylemek biraz zor. Hem öğretmenlik tecrübelerim, hem gözlemlerim, hem kendi çocuklarım bana gösterdi ki durum öyle değil. Çocuklar eğer öğretmenleri kendilerini sorumlu tutmamışsa, yani zorunluluk yoksa tercih yaparken bizden farklılar. Onlar arkadaşlarından duydukları, kitap kapağı, kitabın mizanpajı, resimlerin korkunç olması, ya da birazcık karşı cinse hissedilen duygulardan bahsedip etmemesi gibi maddelere bakarak tercihini yapıyor gibi. Tabi ekonomik kısma hiç girmiyorum.
   Düşünün ki bir yazar olarak araştırıyorsunuz, okuyorsunuz, yazıyorsunuz, onların psikolojisini düşünüyorsunuz,onlara bazı şeyler katmak istiyorsunuz. Sonuç olarak size göre harika bir kitap yazıyorsunuz. Ancak önyargılara gelip takılıyorsunuz. 
 

 Mesela desem ki yeni bir kitap yazdım ve bu kitabımda Aleyna Tilki'ye de yer verdim, onu kitapta kahraman yaptım, kapağına da onun çıtı pıtı dans ederken ki fotoğraflarından birini çizdirdim.Bu kitabın kapağını gören çocuklar içeriğine bakmadan kitabı alacaktır. Adıyaman konseri de bunu netleştirdi. Demek ki neymiş, çocuklar yetişkinler gibi değiller. Şimdi sıra sevgili Aleyna'da, zeki bir kız olduğunu izlediğim bir programda anlamıştım.Eminim o da en güzel anılarını kitabımız için ankatacaktır.
   Fakat unutmamak gerekir ki sevgili çocuklar Aleyna Tilki bir tane. Onu yazdıktan sonra bizlere yeni kahramanlar gerekecek. Sizlerden uzun bir liste bekleyeceğim. 

                                Instagram :nazantstnypcofficial 
                                     Nazan Taştan Yapıcı

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->