G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

19 Kasım 2019 Salı

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Bor Minareli Türkiye'nin Stratejik Zenginliğidir

28 Aralık 2018, 19:33
Bu makale 626 kez okundu

Dünyadaki bor minerallerinin büyük bir kısmı ABD, Rusya ve Türkiye'de bulunmaktadır. Türkiye Dünyadaki bor minerallerinin % 78'ini bulundurması bakımından oldukça önemli stratejik coğrafik konuma sahiptir.Bor bileşiklerinin, yüksek teknolojili ürünlerdeki yeni kullanım alanlarının bulunması, önümüzdeki zaman diliminde bor bileşiklerini, nükleer santraller ve petrol gibi üzerinde uluslararası rekabetin yaşanacağı bir konuma getirecektir. Bor elementinin kullanım miktarındaki asıl önemli artış, bor'un yakıt taşıyıcısı olarak kullanılmaya başlamasıyla olacaktır. 1978 yılına kadar Türkiye'nin bor mineralleri pazarlamasında, ön yıkama işlemi yapılarak, rafine edilmeden çok ucuza ihraç edilmiştir. Bor mineralleri ABD ve Avrupa ülkelerinde rafine edilerek, çok farklı ürünler halinde Türkiye'ye yüksek fiyatlarla ihraç edilmiştir.
Eti Holding, rafine ürün üretimine 1978'den sonra başlamıştır. Dünya piyasası yıllık 100 milyar dolar civarında olan rafine bor ürünlerinde Türkiye'nin pazar payı % 1'den daha azdır. Bu durumda devlet, üniversiteler ve sanayi kuruluşları, işbirliği yaparak çeşitli rafine bor ürünlerini üreterek, dünya pazarlarını belirleyecek potansiyele sahiptir. Bunun için AR-GE çalışmalarına önem vererek, devlet tarafından kaynak aktarılarak, diğer ülkelerin teknolojileri ile rakabet edebilecek duruma gelmesi ile ulusal ekonomiye büyük katkılar sağlayacaktır.
Ülkemizde büyük rezevlere sahip başlıca bor mineralleri şunlardır: Tinkal, Kernit, Üleksit, Kolemanit ve Pandermit dir.
Bor bileşiklerinin kullanım alanları, oldukça geniştir. Yapıştırıcılar, temizlik maddeleri, herbisitler, fotoğrafçılık, gübre, cam metalurji, nükleer uygulamalar, çimento, korozyon önleyicisi, ilaç sanayi, elektrik yalıtkanı ve yakıt olarak kullanılmaktadır. 
Ulusal güvenliğimiz ve ekonomik çıkarlarımız için bor madenleri özelleştirilmemelidir. Bor ve benzeri madenlerin tek elde ve devlette bulunmasının stratejik önemi vardır. Türkiyenin doğal kaynaklarını ve madenlerini, doğru ve ekonomik şelikde kullandığında bilimi rehber olarak aldığında, gelişmiş teknolojilerle, rekabet edecek duruma gelerek, refah düzeyini yakalayacağına inanıyorum. 
Bor mineralleri Türkiyenin geleceği ve teminatıdır.
 
  

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->