G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

9- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

11- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

27 Haziran 2019 Perşembe

Ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptı

DİYABETLİLER VE GÖZDEN KAÇAN KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİ

08 Ocak 2019, 16:15
Bu makale 331 kez okundu
DİYABETLİLER VE GÖZDEN KAÇAN KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİ
Diyetisyen Fatma BEŞALTI

 Diyabet; halk dilinde şeker hastalığı yani insülinin az veya hiç salgılanmaması durumunda ortaya çıkan hastalıktır. Bu hastalığın oluşmasında;  genetik etki ve düzensiz beslenme başta olmak üzere pek çok etken neden olur. Diyabetli bireylerin sayıları ülkemizde ne yazık ki giderek artış göstermektedir. Ve bununla ilgili alınan önlemler yetersiz kalmaktadır.

İnsülinin salgılanmasını etkileyen besinlerin alınması diyabette en çok dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bu besinlerin en önemlisi yüksek oranda karbonhidrat içeren tahıllardır. Kısaca şeker dediğimiz karbonhidratın ne kadar vücuda alındığı önem arz eder çünkü vücutta insülin salgılanmasına ciddi bir etkisi var. Gel gelelim bu rahatsızlık gerçekten halk dilinde söylenildiği gibi sadece şekerden mi kaynaklanıyor? Ne yazık ki bu sorunun cevabı hayır! Çünkü şeker karbonhidratın bir çeşidi olan glikozdur. Evet sadece bir çeşididir ve bu da şu demek oluyor birden fazla karbonhidrat çeşidi bulunmakta. Sonuç olarak bütün çeşitlerine diyabetlilerin dikkat etmesi gerekir.

NEREDEN GELİYOR BU KARBONHİDRATLAR?

Diyabet hastalığında besinlerde bulunan karbonhidrat miktarı(çeşidi ne olursa olsun) insülinin salgılanmasına etki eder ve sonucunda ise kan şekerimizin düşmesi veya kalkması dediğimiz olay meydana gelir. Dolayısıyla karbonhidrat alımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Madem esas sebep karbonhidrat; biraz da karbonhidratı nasıl aldığımızdan bahsetmek istiyorum. Bizler alışverişte ne kadar etikete dikkat edersek edelim her zaman karbonhidrat miktarını ve hangi ürünlerde bulunduğunu tespit etmekte zorlanırız çünkü karbonhidrat başka tabirle şeker(aslında sadece şeker demek doğru da değildir) etiketlerde bulunan içindekiler kısmına sandığımız gibi direk şeker olarak yazılmaz. Çünkü karbonhidratın birçok formu vardır. Bunlar Latinceden dilimize geçen ve sonuna ‘’oz’’ eki gelen maddelerdir desek daha doğru olur. Örneğin; maltoz, laktoz, sakkaroz gibi sonunda oz eki gördüğümüz maddeler genelde karbonhidrattır. Sakkaroz çay şekeri, laktoz süt şekeri, früktoz meyve şekeridir ancak bunların bulunduğu etiketleri okuyorken karbonhidrat aldığımızı fark etmeyiz bile. Unutmayalım ki karbonhidratlar diyabetlilerde önem arz eder. Bu sebeple diyabet hastalarının alışveriş yaparken etiket okumaları ve okudukları ürünlerde karbonhidrat miktarına dikkat etmeleri gerekir. Bu ve bunun gibi birçok yoldan diyetinizde tüketmeniz gereken karbonhidrat miktarını ürünlerin etiketinden öğrenerek tüketmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı günler diliyorum.

besaltifatma@gmail.com

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->