G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

13 Kasım 2019 Çarşamba

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Emeklilik Yaşı Düşürülsün!

27 Temmuz 2018, 00:53
Bu makale 2002 kez okundu
Emeklilik Yaşı Düşürülsün!
Ahmet YILMAZ
Emeklilik Yaşı Düşürülsün
Emekli olabilmeniz için 3 şart yerine getirilmelidir. İşçi, memur, erkek çalışan , kadın çalışan için bu koşullar farketmiyor. Peki bu 3 şart nedir? Neleri kapsıyor?
1- Sigortalılık süresi
Hizmet yılınızı tamamlamanız gereken süredir. 25 yıllık süre2- Yaş
Emekli olabilmeniz için tamamlamnız gereken yaş sınırıdır. İşe giriş tarihiniz önemli şart oluyor. 1999 öncesi veya sonrası 2008 öncesi veya sonrası bu tarihler arasındaki işe giriş şartınız. Her yıla göre artan yaş! Erkek ve kadın çalışana göre değişiklik gösteriyor. 

3-Prim
Emekli olabilmeniz için tamamlamnız gereken prim miktarı ve gün sayısı 7000- 7200 prim gün sayısı her yıla göre artış gösteriyor.

***
Yukarıdaki koşulları sağladığınız  takdirde emekli olabiliyorsunuz. Bunlardan biri eksik olursa emekli olamıyorsunuz. Koşulların ne kadar ağır olduğu görülüyor. Geleceğin emekli adaylarını düşündüren konulardan biri. İster istemez koşulların birine muhakkak takılıyorsunuz. Ne oldu da şartlar ağırlaştırıldı. Düşündürücü bir durum ! Çağ atlayan bir ülkede neden koşullara iyileştiril miyor? 

Mezarda emekli olmamak için , emekliik koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Sgk'dan emekli olabilmeniz için yukarıda saydığım koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Emeklilik koşulları herkese eşit mi? 39 yaşında emekli olan ile 60 yaşında emekli olan aynı koşullarda mı emekli oluyor? Tabiki hayır! 

Erkek emekli 60 yaşını dolduracak olması ve en az 7000 pirim gün veya 60 yaşını dolduracak olması 25 yıl sigortalılık süresi ve en az 4500 gün gerekiyor. 
Kadın emekli ise 58 yaşını dolduracak ve en az 7000 gün pirim veya 58 yaşını doldurmuş olması 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4500 gün olması gerekiyor.
Bu koşullarda emekliliğin zor olduğu görülmektedir. Türkiye'de ortalama yaşama süresi ne kadardır? Bilginiz var mı? Türkiye'de 60 yaş üstü nüfus oranı ve sayısı kaçtır bilginiz var mı? Tük verilerine göre Türkiye'nin yaş gruplarına göre nüfus dağılımı yapıldığında genç bir nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Verilere göre nüfusun yarısı 25 yaş altındadır. Nüfusun 77'si 45 yaş altındadır. 

Koşullara bakıldığında vatandaşın emekli olması artık hayal çünkü işverenler 58-60 yaşına kadar işçiden ne kadar verim alacaktır? Çalışanlar olarak yaş sınırının düşürülmesi gerekmektedir? Kanunun tekrardan yeni yasama yılında gözden geçilrmesi gerekmektedir. Geleceğin gençlerini kuşkulandıran konulardan biridir. Her çalışanın yaş koşulu emekli olmalarındaki en büyük engeldir. Bu konudaki taleplerin yerine getirlmesi gerekmektedir. 

Gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ve koşullar iyileştirilmelidir. 2005 yılında çıkarılan yaş engeli ortadan kaldırılmaldır. ıs Ortak bir payda da buluşulmadır. 5510 sayılı kanunu ile 1 Mayıs 2008 günü ve sonrasında işe girenler ve sigortalılık süresi başlayanlar 65 yaşında emekli oluyor. Bundan haberiniz ver mı? 

1 Mayıs 2008 ile 31 Aralık 2035 tarihleri arasında işe girenlerin emeklilik şartları daha da ağırlaşıyor. İşe girenlerin yerine getirmesi gereken ilk şart prim ödeme gün sayısnın 7200 olması ve 60 yaşında emekli olması Ancak bu bu tarihten sonra emeklilik yaşıda değişiyor. 2036-2037 yılları arasında işe girmiş iseniz 7200 prim ödeme süresini tamamlayanlar 61 yaşında emekli oluyor.

Soruyorum herkese 2018 yılı itibari ile işe başlayan bir genç ne zaman emekli olacak ne kadar prim ödeyecek ! haydi hep birlikte çocuklarımız için emeklilik yaşı düşürülsün!     Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->