G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

19 Kasım 2019 Salı

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

İşçi neydi? İşçi Emekti..

25 Aralık 2018, 14:02
Bu makale 845 kez okundu
İşçi neydi? İşçi Emekti..
K. Tuğçe Özden

 

İşçi neydi ?

İşçi emekti..

Gece gündüz alın terini döken sinesinde nice kömür karasıyla  parlayan yüzler, sıcacık yuvalarımızın harcını karan bir delikanlı, uzak yollardan çıkıp gelen bir kot taşlama ustası belki, ışıldayan gökdelenlerin en tepesinde demirci ustası bazen, bir fabrika kızına abayı yakmış körpe bir genç makinaların başında, yahut sanayide arabalarımızın bakımını yapan sıcak bakışıyla çay ikramından kaçınmayan bir usta bazen. İşte bu emekçi kardeşlerimiz hepimizden daha çok hak ediyor yaşamayı delicesine. Lakin evde ekmek bekleyen yavrucakları yahut sıcacık yuvası talan oluyor işverenin iki dudağından çıkan  kelam ile..


Gözlemlerimi paylaşmak gerekirse; bir avukat olarak onlara haklarını bildirmek değil mühim olan, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, hafta tatil ücreti, ugbt ve niceleri.. Teknoloji çağında herkesin bir tık uzağında ulaşabileceği bu bilgilerden ziyade alın terinin nişanesi emekçilerimizin bir muska gibi boynunda saklaması gereken güç terminatörü ağa babalarına işverenlerine karşı iman dolu göğsündeki serhaddidir. Diyeceğim o ki efendim işçiler haklarını değil önce haklarına sahip olduklarının bilinciyle muhteşem bir güven ve inanç tablosunu sergilemelidir tek yürek olarak.. Usulde de esasta da mühim olan budur. Kendilerini bu ‘’birilerinin girdaptan çıkarması umudunu filizlendirdikleri pembe dünya”dan  bir an önce silkeleyip muhteşem bir azimle tek başlarına da işveren sınıfıyla mücadele etme dirayetine eriştirdiklerinde karşılarında duracak dağlar pire olacaktır.


Ütopik bir dünyanın ressamı değilim ben efendim ihtiyaç olan sonsuz bir dirayet ve umutla hak kuşanan bileklerinden öpülesi işçilerin iç sesiyim. İhtiyacınız olan kudret yüreğinizdeki serhad ve gözlerinizdeki inanç ışığında saklıdır. Kartlar açık ise bu kudret sofrasında  umut dolu yüreğinizi sermenin , sermaye solucanalarından hakkınızı istemenin tam sırası. Hakkınız olduğu bilinciyle soluk alın , haklarınızı köstekli bir saat gibi yemek yerken, çalışırken , sözleşme imzalarken yeleğinizin sol cebinden ayırmayın ve kendinize inanın işçi emekçi kardeşlerim. 

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->