Güncel Haberleri Tümü
94- REKLAMLARI TIKLAYINIZ -->

New York Times'tan seçim analizi

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla yapılacak erken seçimlere ilişkin bir yazı yayımlayan New York Times, erken seçim kararının ters tepebileceğini öne sürdü.

Carlotta Gall imzalı yazıda "muhalefetin nadir görülen bir ittifak kurduğu" söylenirken, bu durumun Erdoğan'ın yeniden seçilmesi için zorluk yarattığı savunuldu.

Yazıda Erdoğan'ın "hala Türkiye'deki en popüler siyasetçi" olduğu söylenirken, seçimlerin Erdoğan'ın iktidarının sürüp sürmeyeceğini belirleyeceği vurgulandı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye ilişkin değerlendirme de yapılan yazıda İnce'nin "değişim için büyük arzu görüyorum" sözlerine yer verildi.

NYT, anket şirketlerinin ve analistlerin seçimlerin "çok yakın geçmesini beklediklerini", Erdoğan'ın seçimlerin ikinci tura kalmasından kaçınmaya çalıştığını aktardı.

Analizde "muhalefetin ilk kez bütün oyları bağımsız olarak saymak için bir operasyon organize ettiği" iddia edilirken, bunun oy hilelerini engelleyebileceği söylendi.

Yazıda İnce'nin Erdoğan'a karşı "ciddi bir rakip olduğu" ve ikinci tura kalınması durumunda "muhalefet partilerinin İnce'yi destekleyeceği" belirtildi.

New York Times, son referandumda yapılanları anlatarak, bu duruma engel olunamadığını da hatırlattı.

 

95- REKLAMLARI TIKLAYINIZ -->
Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş

Facebook Yorumları