G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

10 Nisan 2020 Cuma

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

#merhamet

19 Şubat 2019, 11:34
Bu makale 1688 kez okundu
#merhamet
Ayşe Gül Kara Zorlu

 #merhamet

Bir susam tanesi kadar ve yüz binlercesi bir arada olan ahtapot yumurtaları, anneleri tarafından güvenli bir kovuğun duvarlarına özenle yapıştırılır.
Dişi ahtapot, 2 ay boyunca bu kovuktan ve yavrularının başından ayrılmaz. 60 gün boyunca yuvadan hiç ayrılmayan ve beslenmeyen anne ahtapot, vücut ağırlığının yüzde 60’ını kaybeder. Yavrularının gerek duyduğu oksijeni, suyu hareket ettirerek elde etmeye çalışır. Yumurtaları okşayarak üzerlerinde alglerin oluşmasını sağlar. Anne ahtapot avlanamadığı için kilo kaybeder ve derisi gevşeyip soluklaşır. Anne ahtapot son nefesini, yumurtaların olgunlaşmasıyla birer ikişer zarlarından çıkan yavrularını tehlike bölgesinden uzaklaştırmak için kullanır.
Çok zeki bir deniz canlısı olan ahtapotlar, hayatlarını yalnız geçirirler. Anne ve babasız büyüdükleri için, örnek alacak kimseleri yoktur. Bu nedenle her şeyi kendi kendilerine öğrenmek zorunda kalırlar. Aynı şekilde, öğrendiklerini yavrularına da öğretemediklerinden, ahtapot yavruları da dünyaya geldiğinde, her şeyi baştan keşfetmek zorunda kalır.
Fedakar bir deniz canlısı olan ahtapotlar yavrularını dünyaya getirmek için ölümü göze alırlar. 
Peki ya insanlar? 
Kainattaki her zerrede Allah-u Teala’nın yaratılış kudretini, eşsiz sanatını müşahede edebiliriz. Nasıl ki, dışımızda güneş, gezegenler, uçsuz bucaksız kainat varsa, insan bedeninde de hücrelere kadar uzanan mükemmel kainat vardır. İnsan vücudu dediğimiz bu varlığın oluşumu anne karnında iki hücrenin birleşmesi ile başlar.
Bu kadar güzel ve harikulade bir sistem, bir tek hücrenin, milyonlarca hücreye bölünmesi, farklılaşıp, değişmesi ile oluşur. Bu hücrelerin dokular, organlar ve sistemler meydana getirmesi insan denilen ahenkli yapıyı oluşturması, ibret alınacak bir hadisedir.
Her bebeğin doğum hikayesi bir ‘mucize’ değil mi?
Yeni doğan bir bebeğin çöp kutusuna bırakılması, bebeklere eziyet edilmesi, çocukların şiddetle terbiye edilmesi ya da farklı tacizlerle çocukların ruhsal dünyalarına zarar verilmesi ve daha nice olaylar ‘ebeveyn’ kavramının ruhsal buhranlar içinde olduğunu göstermiyor mu?
Herkes kendini sorgulasa, özçekimlere sahte yüzlerini saklamasa, artıları kadar eksilerini de kucaklasa, başarı hikayelerini eleştirmek yerine alkışlamayı seçse, önce kendine dürüst olsa ve ayna karşısında kıyafetlerini çekiştirmek yerine kişiliğinin yaralarını sarsa, alışveriş çılgınlığında tükettiği enerjiyi ruhsal dünyasının gelişiminde kullansa ve çocuklarına nefsine göre şekil vermek yerine onların ‘emanet’ olduğunu unutmasa, hayat çok daha kolay olmaz mıydı?
Dişi ahtapotlar dahi anne olabilmek için ölümü göze alabiliyorken biz nasıl olur da emanete ihanet ederiz?
Unutmayalım ki; ideal terbiye, çocuğun kabahatlerinden dolayı cezalandırmak değil, onu kabahat yapmaktan alıkoyacak bir seviyeye çıkarmaktır. 
Peyami Safa
Merhametle kalın..

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->