G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

9- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

11- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptı

NASIL DİYET YAPILMAZ?

20 Mart 2019, 10:02
Bu makale 230 kez okundu
NASIL DİYET YAPILMAZ?
Diyetisyen Fatma BEŞALTI

Diyetisyen görünce muhtemelen hemen herkes nasıl eriteceğiz bu göbeği, baseni, yağları şeklinde sorular sorar veya beni bir an önce zayıflatmalısın! gibisinden emri vaki yapılır. Girdiğimiz ortamlarda ne yazık ki bu ve bunun gibi nice sözlerle karşılaşıyoruz.
 Öncelikle şunu belirtelim diyet listesi sizin veyahut bir başkasının bakkaldan alabileceği bir çikolata değildir. Diyet listesi belirli ölçüm, analiz, tetkik ve araştırmalarla bilimin bir araya gelerek bireysel uygulanabilirliği en yüksek beslenme planının yapılmasıdır. Hiçbir diyetisyen kalkıp da sizin kaşınıza, gözünüze bakarak; şu kadar ye bu kadar yeme demeyeceği gibi hiç kimse de bir diyetisyene hadi bana bir liste ver! dememelidir.
Diyet yazılırken belirli bireysel faktörlerden tutun tıbbi hastalıklara kadar birçok etken göz önünde bulundurulur. Bu sebeple diyet aslında sanılanın aksine şu besin buna iyi gelir, şu hastalıkta bunu ye demekle olacak iş değildir. Bunun en önemli gerekçesi herkesin farklı bir metabolizma ve genetiğinin bulunmasıdır.
 Bir yerde gördüğünüz zayıflatıcı tarif veya kilo almanızı sağlayacak besinler gibi ibareler genel olarak ifade edildiği için sizin kişisel sağlığınız üzerinde aynı etkiyi yaratması beklenemez. Bu sebeple birçok kişi bazen genel geçer tarif veya kulaktan dolma bilgilerle kilo verme/alma süreciyle metabolizmalarını bozmakla kalmayıp sağlıklarından oluyorlar. Unutmamanız gereken en önemli bilgi diyet yapıp bırakmak hiç yapmamaktan daha kötüdür. Çünkü bozulan bir metabolizmayı düzelmek hiç dokunulmayan bir metabolizmayı düzeltmekten zordur. Dolayısıyla bir uzman eşliğinde hali hazırda yürüttüğünüz bir diyet sürecindeyseniz bırakmayın, eğer diyet yapmıyorsanız ve yapmayı düşünüyorsanız alanında uzman biriyle süreci başlatmanızı ve sonuna kadar devam etmenizi tavsiye ederim.

BİLİNEN YANLIŞLAR
-Komşunuzun, akrabanızın veya Tv de gördüğünüz besin sizi zayıflatmaz. Zayıflamak bir süreçtir ve bu süreçte davranış değişikliği olmadığı sürece kullanılan yöntem NE OLURSA OLSUN kaybedilen kilolar geri alınır. 
-Özellikle göbek veya basen bölgesini eriten hiçbir besin YOKTUR. Var olduğunu iddia edenler de ticari kaygı güdüyorlardır inanmayın!
-Şaşırtıcı olabilir ama obez olan kimse keyfinden olmuyor hatta ve hatta yediklerinden dolayı da olmuyor diyebiliriz. Çünkü genellikle yüksek kilolu kişilerin altta yatan psikolojik rahatsızlıkları veya teşhis edilemeyen hastalığı bulunur.
-Kilo almak için verilen besinler; iştah açıcı ve yağ yapıcı gibi ürünler ise inanmayın, onlar sadece size destek olmak için bir süre verilir. Siz kendiniz iştahınızı günlük alınan besinlerle açmazsanız kalıcı kilo alamazsınız
-Kilo verme veya alma sürecinde tek güvenceniz evinizde her daim tükettiğiniz yani buzdolabınızdaki besinler olsun
-Unutmayın diyet bir süreçtir ve bu süreçte gerekli bilinç oluşmazsa hiçbir diyet kalıcı olamaz
-İnsanlar diyet yaparken morali bozulabilir veya depresyona girebilirler bu süreçte yapılması gereken derhal diyetisyeninizden yeni bir beslenme planı talep etmek olmadır. Çünkü hiçbir şey (bu diyet de olsa) moralinizi bozmamalı
-Diyet motivasyon işidir. Motivasyon olmazsa olmazınız olmalıdır. 
Benlik saygınlığınızı kaybetmeyin ve hatırlatalım size göre sizden kıymetlisi olmamalıdır.
Tekrar hatırlatalım ya hep ya hiç diyet yapın. Yani bırakacaksanız diyet yapmayın daha iyi.
-Psikolojik baskı altında kalmadan evinizdeki besinlerle mutlu ve huzurlu diyet yapmanızı dilerim.
Sağlıklı günler diliyorum
DİYETİSYEN Fatma BEŞALTI 

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->