G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

08 Nisan 2020 Çarşamba

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Nazan Taştan Yapıcı İle Özel Röportaj

14 Aralık 2018, 22:03
Bu röportaj 2706 kez okundu
Nazan Taştan Yapıcı İle  Özel Röportaj
Haber7yaman
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
    Çocuk kitabı yazarı Nazan Taştan Yapıcı ile gerçekletirdiğimiz özel röportajımız ile Nazan  Taştan Yapıcı önemli vurgular yapmıştır. Ve sorular sizlere Çocuk kitabı yazarı Nazan Taştan Yapıcı

1- Yazarlık, Edebiyat sizi bu yola yönlendiren sebepler Neler? 
Nazan Taştan Yapıcı : Beni edebiyata ve yazmaya iten şey,aslında kendimi bildim bileli içimdeki sesti.İçimdeki ses bana sadece bu yolla huzur bulacağımı söylüyordu sanki

2- Nazan Taştan Yapıcı hakkında kısa bir bilgi Okuyucularınız sizi nasıl tanımalı? 

2.Okuyucularım ve beni uzaktan yakından takip edenler de az çok anlamışlardır beni herhalde.Yine de söylemek gerekirse çok duygusal,her an kendine bir mutluluk sebebi bulabilen,hümanist,kendi içinde bohem,affedici,pozitif(bu bazen polyanacılığa kaçabiliyor),enerjik,sosyal,önyargılardan korkan,sanatın hemen hemen her alanına âşık,…gibi özelliklerimle tanıyabilir sanırım.

3- Yazarlık dışında hangi işlerle uğraşıyorsunuz? Yazar olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

   3.Yazarlık dışındaki en öncelikli işim sanırım annelik,sonra seramik ve çini ile uğraşıyorum,evimde çiçek bakıyorum,…
   Yazar olmasaydım eğer şair,tiyatrocu,oyuncu,ressam olmak isterdim herhalde.
4. Konularınızı nasıl seçiyorsunuz? Sizi yazmaya özendiren şey/ler ne?

   4.Çocuk kitaplarımda sanırım konularımı hayal gücümden ve çocuklardan alıyorum.Genellikle öğretmenlik yaptığım dönemlerden,çocuklarımdan ve gözlemlerimden faydalanarak çocukların hoşlanacağı şeyler yazmaya çalışıyorum.
    Yazmaya özendiren derken kastettiğiniz ilham almaksa,hayattaki her şeyden ilham alıyorum.

5. Kurgu nasıl oluşuyor? 

 Nazan Taştan Yapıcı: Kurgu; karakterler,zaman ve olay üçlemesinin belirli bir akış içinde verilmesiyle oluşur.
6. En son hangi kitabı yazdınız ve okudunuz?

Nazan Taştan Yapıcı : En son yazdığım 2 çocuk kitabım ve bir romanım bitti.Şu an yazmakta olduğum bir kitabım var.Okuduklarıma gelince Ahmet Arif’in’ Leylim Leylim’ adlı kitabını,çeşitli sanat ve edebiyat dergileri,Ahmet Ümit’in ‘İstanbul Hatırası’aynı zamanda okuduklarım.Her zaman aynı anda birkaç kitabı birlikte okumaya çalışıyorum.

7. Herkes kitap yazabilir Mi?
Nazan Taştan Yapıcı : Bu soruyu şöyle cevaplamak istiyorum;herkesin anlatabileceği en az bir hiâyesi vardır.Anlayacağınız hikâye çok,fakat yazmaya gelince işte burda yetenek devreye giriyor.Yazarlığın farkı,tasarladığını kurgulayarak yazabilmektir.

8. Yazmak isteyenler için tavsiyeniz ne olur?

 Nazan Taştan Yapıcı : Yazmak isteyenler için tavsiyem durmadan okumak ve yazmak,kendini dinlemektir.


9. Nasil bir ortamda yazmayı tercih ediyorsunuz?

Nazan Taştan Yapıcı : Sessiz sakin ortamlarda yazmayı tercih ederim.Zaman olarak da genellikle geceleri yazıyorum.
   
10. Hangi kitapları yazdınız gelecekte ne tür kitaplar yazacaksınız? 

Nazan Taştan Yapıcı: Miko ve Arkadaşları adlı beş kitaptan oluşan bir set yazdım ve bunlar şu an satışta.Fakat bunlar dışında da üç kitap yazdım,dilerim onları da yakında kitapçılarda görürüz.
   Gelecekte çocuk kitaplarının yanısıra,roman,kısa öykülerden oluşan bir kitap ve şiir kitabı yazmayı düşünüyorum.Anlayacağınız hayaller büyük,vazgeçmek yok.
 11. Gençlere nasıl bir tavsiyede bulunursunuz? Günümüz teknolojilerini nasıl kullanmalılar?
Nazan Taştan Yapıcı : Gençlere tavsiyem kitapları internetten araştırabilirler;fakat kesinlikle kitapları ellerine alarak hissederek okusunlar.İnterneti araştırma için sonuna kadar kullanabilirler.Eğer internet sizi sosyal hayatınızdan,sorumluluklarınızdan alıkoyuyorsa siz onu amacına uygun kullanmıyorsunuz demektir.Bu durumda internetin yaşamlarını ele geçirmesine izin vermemeleri gerekir.
  Ayrıca bir diğer tavsiyem de küçük büyük herkesin karton kutudan bile olsa bir kitaplığı olmalı.Okuduklarını ve okuyacaklarını orada güzelce sergilemeli ki bundan mutluluk duysun.Bu bambaşka bir duygudur.

12. Hayata nasıl bakıyorsunuz? 
Nazan Taştan Yapıcı: Hayata her daim olumlu bir pencereden bakmayı tercih ederim.Bu benim yapım aslında.Sonuç olarak zaman bizi tüketerek geçmeye devam ediyor değil mi?Madem öyle seyirci olmak yerine ,yaşayarak dolduralım zamanımızı.

13. Okuyucularınız sizi nasıl buluyor? Okuyucularınız sizi neden tercih etmelidir

Nazan Taştan Yapıcı : Çocuk okurlarımdan geri dönütlerimiz çok güzel oldu.Büyüklere gelince onlar da gerek çocuklarından,gerekse köşe yazılarımdan biliyordur;onlardan da güzel eleştiriler alıyorum.
   Okurların beni neden tercih etmeleri gerektiğine gelince ,bir kere çocuk kitaplarımı pedogojik olarak uygun şekilde yazıyorum.Kitaplarımda sosyal ve çevresel duyarlılık anlamında mesajlar vardır.Belki de ailelerin uzun uzadıya vermek istediği mesajlar vardır.Çünkü her şeyden önce ben de bir ebeveynim.Her yaşa hitap etmeye çalışırım.Çözüm odaklı olmayı aşılamaya çalışırım.
   Yetişkinler de hissedip de anlatamadığı birçok cümleyi yazılarımda bulabilecektir.
 14. Yazarlık mesleğini önerir misiniz? Yazarlık bir meslek mi? 

Nazan Taştan Yapıcı : Bu soruları sondan başlayarak cevaplayayım.Bir kere yazarlığı bir meslek olarak görmüyorum.Öneriye gelince,bu önerilecek bir iş değil.Yazarlık,şairlik denen kavram insanın içinde kaynayıp duran bir çaydanlık gibidir.Günü gelince ,yani uygun kıvama gelince her şey başlar.Fokurdayan ruhunu yazıya dökersin,yazmadan da duramazsın zaten.Yani içinde varsa başkasının söylemesiyle değil yazarlık; kendiliğinden ortaya çıkar.Sonradan öğrenilmez;fakat yönlendirme olabilir. 

15. Haber7 Yaman okuyucularına ve kitlenize neler söylemek istersiniz? 

Nazan Taştan Yapıcı : Haber7 Yaman okuyucularına ve kendi okurlarıma öncelikle bizleri okumayı tercih ettikleri için sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.Onlara söyleyeceğim şu  ;takipte kalın.Yorumlarınız olursa bizlere ulaşın.Bu güzel röportaj için Haber7 Yaman’a ve okurlarımıza teşekkür ederim.Başarılarımız daim olsun. 

Haber7yaman- Nazan Taştan Yapıcı
   
  

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->