G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

10 Nisan 2020 Cuma

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Adıyaman Pilot Bölge Seçilmedi!

Çalışan annelere ödenecek olan 650 liralık maddi destek için uygulama bazı illerde başlayacak. Çalışan annelere kreş yardımı olarak duyurulan destek için başvuru ekranı üzerinden müracaatları ise e devlet aracılığı ile gerçekleşecek

21 Ekim 2019 Pazartesi 22:49
Bu haber 345 kez okundu
Adıyaman Pilot Bölge Seçilmedi!
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
4/a sigortalı çalışan anneler için 650 tl kreş desteği verileceği geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Duyurunun ardından çalışan anneler verilecek desteğin detaylarını internetten aramaya başladı. Proje pilot illerde gerçekleşeceği ve bu illerin  Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birisinde ikamet ediyor olması  başvuru için en kritik koşullardan biri olacak...
ADIYAMAN PİLOT İLLERDE YER ALMADI...
Aile , Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanalığı'nın Avrupa Birliği ile pilot uygulamalara başladığı iller arasında Adıyaman yer almadı. Çalışan annelere verilecek 650 Tl kreş desteği Adıyaman kamuoyunun gündemini oluşturdu. Komşu illeri Malatya ve Elazığ pilot iller arasında yer aldı. 

0 ila 60 yaş arası çocuk sahibi annelerin yararlanabileceği çalışan annelere kreş yardımı desteği için brüt asgari ücretin iki katını aşmayan kazanca sahip olmak gerekecek. Peki, Çalışan annelere 650 lira kreş desteği şartları nelerdir? Başvurular nasıl yapılır?

Yapılan duyurunun ardından çalışan anneler verilecek desteğin detaylarını ve başvuru şartlarını internetten araştırıyor.. 

Çalışan annelere kreş yardımı desteği için ebeveynlerin belirli koşulları taşıması gerekiyor. Şu an Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Avrupa Birliği ile birlikte pilot uygulamalarına başladığı kreş desteği için başvuru işlemleri E-Devlet girişi ile gerçekleştirilecek. Peki, kreş desteği için koşullar neler olacak? İşte, merak edilen bazı bilgiler

KREŞ DESTEĞİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR VAR?

Kreş desteği başvurusunda bulunabilmek için öncelikle 0-60 ay arası yani 1 ila 5 yaş arası çocuğa sahip olmanız gerekiyor. 

Başvuru sadece çalışan anneleri kapsadığı için kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak önem arz edecek.

Proje pilot illerde gerçekleşeceği için Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birisinde ikamet ediyor olmanız başvuru için en kritik etmenlerden birisi olacak. 

Projeden destek alabilmek için çocuğunuzu çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine göndermeniz gerekmektedir. 

BAŞVURUDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURUDA HANGİ SORULARA CEVAP VERMEK GEREKECEK?

Kreş yardımı desteği için başvuruda bulunacak olan annelere öncelikle aşağıdaki sorular yöneltilecek. Sorulara vereceğiniz cevaplar proje faydalanıcı statüsü kazanmanıza herhangi bir etkisi olmayacak;

1-) Fiilen Bir işte çalışıyor musunuz ?

2-) İşinizden ayrılmanızın nedeni/nedenleri nelerdir ? (VARSA)

3-) Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?(VARSA)

4-) Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?

5-) Çocuğunuzun yaşı nedir?

6-) Çocuğunuz okul öncesi eğitim veya bakım kurumuna (kreş, gündüz bakım evi vb.) şu an gidiyor mu?

7-) Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz?

8-) Mesleğiniz nedir ?

9-) Hanenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?

YARDIM KAÇ AY SÜRECEK?

Kurumsal çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 24 ay boyunca verilebilecek.

Ancak, çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erecektir.

Mali destek ödemesi alınması şartlarının mücbir sebepler haricinde üç kez ihlal edilmesi durumunda annenin faydalanıcı statüsü sona erecektir.

Her hâlükârda, Proje tamamlanma tarihi olan 31 Mart 2022’den sonra, anneler tarafından yükümlülükler geriye doğru yerine getirilse dahi, daha önceki aylar için ödeme alınamayacak.

BOŞANMA SÜRECİ BİLDİRİLMEK ZORUNDA OLACAK

Lütfen Projeyi etkileyebilecek değişiklikleri (işten ayrılma, taşınma, boşanma vb.) ve 30 gün ve üzeri raporları, en geç 7 gün içerisinde Proje Ofisine bildiriniz.

Projeyi etkileyebilecek değişikliklerin zamanında bildirilmemesi durumunda, yapılan ödemeler geri alınmak zorunda kalınacak.

İletişim bilgilerinin değiştirilmesi ve değiştirilen bilgilerin Yerel Ofise bildirilmemesi halinde, Proje Ofisinde kayıtlı telefon numarasına yapılan bildirimler geçerli sayılacak.Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler veya şikayetler sonrası, mali destekten yararlanmak için gerekli olan şartlara ilişkin herhangi bir usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi durumunda, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanunu’na göre işlem yapılacak.

Ayrıca Proje kapsamında sağlanan mali destek kesilecek, Projeye bir daha başvuru yapılamayacak ve yararlanıcıya o güne kadar Proje kapsamında yapılmış olan tüm ödemeler geri alınacak.

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->