G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

22 Ocak 2020 Çarşamba

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Adıyaman'da Okuma Kültürü Var Mı?

Okumak Nedir ve Kütüphanelerin Okuma Alışkanlığına Katkısı Ne Olmalıdır Adıyaman'lı Yazarlar “Okumak Nedir ve Kütüphanelerin Okuma Alışkanlığına Katkısı Ne Olmalıdır” konulu bilgilenme toplantısını, Adıyaman il halk kütüphanesi müdürlüğünde gerçekleştirdiler.

19 Şubat 2019 Salı 09:41
Bu haber 782 kez okundu
Adıyaman'da Okuma Kültürü Var Mı?
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

 Haber7yaman muhabirinin edindiği bilgiye göre, Adıyaman il halk kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut ev sahipliğinde gerçekleştirilin toplantıya Adıyamanlılar Net Haber Sitesi Yazarları ve Kütüphane Müdürü Filiz Karabulut, Kütüphane Müdür Yardımcısı Mehmet Aslan ile kütüphane çalışanları katıldılar.

       "İnternet Yazarlarına İhtiyaç Var"


 Adıyaman'lı yazarlar Adıyaman’da Okuma Kültürü, Kütüphanelerin Okuma Alışkanlığı kazanmadaki yeri ve Halk Kütüphaneciliği ve hizmet anlayışı konuları hakkında  görüşlerini ifade ettiler. 
Okuma-yazma alışkanlıklarını nasıl edindiklerini anlatan yazarlar, okumayla ilgili birbirinden ilginç anılarını samimi bir şekilde anlattılar.
 Kütüphanelerin önemini n vurgulandığı toplantıda, toplumun bütün eğitim- öğretim faaliyetlerinin sadece okullarda verilen biçimsel eğitimle sınırlı kalmayıp dolayısıyla eğitim kurumlarının dışında eğitim sağlayıcılarına da ihtiyaç duyulduğunun tespiti yapıldı. Bu noktada Kütüphanelere büyük bir görev düştüğü gibi günümüzde bilgiye erişimin çok kolay sağlanabildiği internet yazarlarına da ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 
Katılımcıların hemfikir konulardan biride, Kütüphanenin fiziki yetersizliğiydi. Eski kütüphane binası boşaltılmasına rağmen, halen yıkılıp yapılması anlamında herhangi bir gelişmenin olmaması sitemiydi. Mevcut yerinden çıkarılan kütüphane materyalleri, belki yeni bir binanın kendilerine tahsis edilen kısmında hizmet veriyorlar; ama kütüphaneciliğe pek layık olmayan bir yer olması, katılıcıların ortak sitemiydi. Yetersiz olan mekâna, mümkün olduğunca sığmaya çalışılması pek de hoş olmuyordu. Adıyaman’a yakışır bir Kütüphane binasının bir an önce yapılması için yetkililere serzenişte bulundular.
Sonuç olarak;
Halkın bilimsel manada okuma bilincinin gelişimine yön veren yazarlar konularını işlerken;
1. Halkta karşılığı olan konuları seçmek,
2. Merak uyandırmak,
3. Farkındalık oluşturacak dikkat çeken ifadelere yer vermek,
4. Farklı sosyo-ekonomik çevreden gelen kişilerin gelişim göstergelerini eşitlemeye çalışmak,
5. Yapısal kırılganlığı azaltmak, vs.
Kütüphaneler açısından ise;
1. Güncel yayınlarla desteklemek,
2. Donanımlı personeller tarafından hizmetin sunulması,
3. Herkesin eşit fırsat ve imkânlara sahip olmadığı düşünüldüğünde Kütüphaneler kaynak konusunda bu açığı kapatabilir,
4. Kütüphanelere erişim sağladığında insanlar arasında akademik gelişim göstergeleri eşitlenebilir ve yapısal kırgınlıklar azaltılabilinir.

Konuyla İlgili açıklama yapan Adıyaman İl Halk Kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut: “Adıyamanlılar Net Haber Sitesi “ Yazarlarıyla Kütüphanemizde bir araya geldik. “Okumak Nedir ve Kütüphanelerin Okuma Alışkanlığına Katkısı Ne Olmalıdır” başlıklı konumuzu yazarlarımızla tartıştık. Kendi hayatlarından yol göstericiliğe açılan bir gidişatta bizde kendi yönümüzü bulmaya çalıştık. Teşekkürler, katkı sunan bu önemli değerlerimize.” Dedi.
Toplantıya,  Adıyamanlılar Net Yazarları, Celal Tırpan, Mithat Solgun, Ebubekir Aytekin, Sinan Temel, Erkan Demirel, Ali Yılmaz, Kerim Baydak, Yakup İliter, Baykan Sarıkaya, Abdurrahman Akçal, Nazan Taştan Yapıcı, Şükrü Uysal, Mustafa Işıldak, Recep Emer, Fatma Ulubey, Haci Efendi Yaşar, Adıyamanlılar Net Genel Yayın Yönetmeni Yunus Yaşar ve Adıyaman İl Halk Kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut, Kütüphane Müdür Yardımcısı Mehmet Aslan, Kütüphane Çalışanları katıldılar.

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->