G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

20 Ocak 2020 Pazartesi

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Elektrik kullanım rekoru hangi bölgede?

Kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, günlük elektrik tüketimi 96 milyon kilowatt saate ulaştı.

15 Ağustos 2019 Perşembe 12:50
Bu haber 272 kez okundu
Elektrik kullanım rekoru hangi bölgede?
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde yılın en sıcak günleri yaşanırken, klima kullanımı ve elektrik gücüne dayalı tarımsal sulama nedeniyle tüketimde tüm zamanların rekoru kırıldı.

Kaçak tüketimle mücadele konusunda kararlılığını her fırsatta gösteren Dicle Elektrik ekipleri; elektriği tasarruflu kullanın, ihtiyacınızın dışında israf etmeyin çağrısı yaptı.

YÜKSEK ORANDA KLİMA KULLANIMI

13 Ağustos 2019 Salı günü, 6 ildeki toplam tüketim 96 milyon kilowatt saat oldu. Dağıtım şirketi yetkilileri, bu rakamın normalin çok üzerinde olduğuna dikkat çekerken, tüketimin bu denli yüksek olmasını yüksek oranda klima kullanımı ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisinin fazla olmasına bağlarken, hedeflerinin tüketicilerin de desteği ile bu süreci kesintisiz aşmak olduğunu açıkladı.

GÜNLÜK TÜKETİM 96 MİLYON KİLOWATT SAAT

Konuyla ilgili konuşan Dicle Elektrik yetkilileri; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine dağıtım hizmeti verdiklerini hatırlatarak şöyle dedi: Bölgemizde hava sıcaklığının üst düzeye çıkması nedeniyle yoğun şekilde kullanılan klimalar ve tarımsal sulamanın etkisi ile özellikle gündüz saatlerinde aşırı elektrik tüketimi yaşanmaktadır. Tüketim artışı Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da, elektriğe dayalı olarak yapılan tarımsal sulama nedeniyle daha fazladır. Öyle ki; bölgemizde yıl içerisinde günlük bazda önceki gün 96 milyon kilowatt saat ile en yüksek tüketim değerlerine ulaşılmış bulunmaktadır. Yaşanan yüksek tüketimin etkisi ile başta sulama hatları olmak üzere ana iletim hatlarına aşırı yük binmektedir. Bu da dağıtım hatlarımızın yanı sıra Türkiye Elektrik İletim AŞ trafo merkezlerindeki, iletim sistemi bile sıkıntıya girmektedir. Tarımsal sulama trafolarında ve sulama pompalarında kompanzasyon sistemlerinin olmaması nedeniyle dalgalanmalar yaşanmakta ve bu durum birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Söz konusu bu sebeplerden dolayı dağıtım bölgemizde yaşanan ve yaşanabilecek olan dalgalanmaları en az seviyeye indirmek için tüketicilerimizin ihtiyaçları kadar elektrik kullanmaları, tüketimde tasarruflu davranmaları gerekmektedir.


Anahtar Kelimeler: ElektrikElektrik Kullanım

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->