G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

22 Ocak 2020 Çarşamba

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Eren Erdem tahliye edildi

Erdem yaklaşık 500 gündür Silivri Cezaevi'ndeydi

01 Kasım 2019 Cuma 01:29
Bu haber 83 kez okundu
Eren Erdem tahliye edildi
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

 Eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında tahliye kararı verildi. 489 gündür tutuklu bulunan ve infaz süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verilen Erdem, Silivri Cezaevi'nden çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, "Düşmanlarımıza benzediğimiz gün kaybettiğimiz gündür. Beni kendilerine 28 Şubat’ta zulmedenlere benzeyen bir güruh rehin aldı ama ben bana zulmedenlere benzememeye and içmiş bir siyasetçi, demokratım, cumhuriyet çocuğuyum. Cezaevine bir CHP’li olarak girdim ve bir CHP’li olarak çıktım. Mücadelemize devam edeceğiz" dedi. 

Eren Erdem'le beraber Karşı gazetesi sahibi Turan Ababey hakkında da tahliye kararı verilirken; hem Erdem hem Ababey hakkında adli kontrol şartı olarak yurt dışı yasağı uygulanacak.

YARGITAY YOLU AÇIK

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Eren Erdem, Turan Ababaey ve Emre Erciş'in istinaf başvurularını, "Mahkemenin, mahkûmiyet kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve anlaşıldığından" esastan reddederek cezalarını onadı.

Ancak yürürlüğe giren Yargı Reformu Paketi kapsamında kararın Yargıtay'a temyiz yolu açık.

Tahliye gerekçesinde "CMK'nın 104/3'üncü maddesine göre yapılan incelemede tutuklu sanıklar Eren Erdem ve Turan Ababey hakkında verilen ceza miktarları, tutuklulukta geçirdikleri süreler ve olası temyiz yasa yolunda geçecek süre dikkate alınarak tahliye taleplerinin kabulü' dendi

Eren Erdem'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Erdem hakkındaki tahliye kararına ilişkin haber paylaşılarak, "SON KARARINIZ MI?" ifadeleri kullanıldı. İlk derece mahkemesinde Erdem'in yargılaması sürerken İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada; 'delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, tutuklulukta geçirdiği süre, sanık tarafından karartılacak delilin bulunmaması gerekçeleriyle' tahliye kararı vermişti. Savcılığın, verilen tahliye kararına Erdem'in yurt dışına kaçma şüphesinin bulunduğu iddiasıyla yaptığı itiraz kabul edilmiş, Erdem yeniden tutuklanmıştı.

EN BÜYÜK TEMENNİM HAKSIZ YERE CEZAEVİNDE OLAN ARKADAŞLARIN ÖZGÜRLÜ,ĞÜNE KVUŞMASI

Eren Erdem, Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmesinin ardından gittiği CHP Silivri İlçe Başkanlığı'nda bir açıklama yaptı. 28 Şubat döneminde zulme uğrayanların şimdi aynı zulmü uyguladığını kaydeden Erdem, şunları söyledi: 

"490 gün boyunca tek başıma 8 metrekarelik bir hücrede kaldım. Bu tür muameleler insanlara geri adım attırmak, düşüncelerinden taviz vermesi için yapılır. Ben partim için ne yaptıysam arkasındayım.

"CHP kamuoyuna çok teşekkür ederim, Cumhuriyet gazetesine ve diğer bütün özgür basın mensuplarına teşekkür ederim. Düşmanlarımıza benzediğimiz gün kaybettiğimiz gündür. Beni kendilerine 28 Şubat’ta zulmedenlere benzeyen bir güruh rehin aldı ama ben bana zulmedenlere benzememeye and içmiş bir siyasetçi, demokratım, cumhuriyet çocuğuyum. Cezaevine bir CHP’li olarak girdim ve bir CHP’li olarak çıktım. Mücadelemize devam edeceğiz. Demokratik, barışçıl platformdaki mücadelemizi sürdüreceğiz. En büyük temennim, cezaevinde bıraktığım, haksız yere orada olan arkadaşların da özgürlüklerine kavuşmasıdır.

"Ben Osman Kavala’yla yan yana koğuşlarda kaldım, aramızda bir cam vardı. Birbirimizle bağırarak konuşurduk, o sabahları erken kalkar, yürüyüş yapar, beni de teşvik ederdi. Ben 450 kilometre yürüdüğüm için yeter demiştim ama onun sayesinde 490 gün boyunca yürüdüm.

"Nerede kalmıştık, diye bir tweet atıyorlar ya. Ben de nerede kalmıştık diyorum. Herkes için adaleti,, çoğulcu demokrasiyi savunmayı sürdüreceğiz. Biz Türkiye’de herkes FETÖ’nün sümüklü mendilini yüzüne sürdüğü dönemde Gülen’i ifşa etmiş bir adamım, ben hâlâ onların açtığı davalarda yargılanıyorum.

"Beni içeride tutsalar ne fark eder. Ben içeride kaldım ama arkadaşlarım demokrasi mücadelesini devam ettirdiler ve bu bir sonuç getirdi."

Anahtar Kelimeler: Eren Erdem Tahliye Edildi

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->