G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

27 Şubat 2020 Perşembe

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Hasta Bakım Teknikerleri Atama Bekliyor

2009 Yılında açılan Evde Hasta Bakımı Bölümü mezunları yıllardır atama bekliyor. Her geçen gün artan mezun sayısı işsizlikliği artırıyor. Bölüm mezunları kadro bekliyor.

28 Aralık 2018 Cuma 11:26
Bu haber 692 kez okundu
Hasta Bakım Teknikerleri Atama Bekliyor
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

 

Haber7yaman muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye’de yaklaşık 700 bin evde bakım hastası bulunuyor. Yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların bakımının evde yapılması ve hastanede yatış sürelerinin azaltılması amacıyla ‘evde sağlık hizmetleri’ son yıllarda ön plana çıkarıldı.

EVDE HASTA BAKIMI BÖLÜMÜ MEZUNLARI ATAMA BEKLİYOR!Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın başlatmış olduğu Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında 2009 yılında açılan Evde Hasta Bakımı Bölümü, ilk mezunlarını 2011’de verdi. Yine Bakanlıkça hazırlanan ve 22 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren yönetmelikle bu bölüm, Sağlık Meslekleri arasında sayılmayarak diğer meslekler arasına dâhil edildi.
Bugün 14 devlet üniversitesi ve 2 vakıf üniversitesinde bulunan bu iki yıllık bölümden mezun 7 bin evde hasta bakım teknikeri bulunuyor. Bu mezunların neredeyse tümü 7 senedir atanmayı bekliyor.

27 Şubat 2015’te çıkarılan yönetmelikte, “Evde Sağlık Birimlerinde görev yapmakta olan her ekipte en az bir tane Evde Hasta Bakım Teknikeri yer almalıdır” ibaresi yer alıyor. Ancak yönetmelik göz ardı ediliyor ve atamalar yapılmıyor

Evde Hasta Bakımı Bölümü için görev/meslek tanımı yapılmadığını, bu durum iyileştirilmediği sürece mağdur olmaya devam edeceklerini belirtiyor. Görev tanımları olmadığı için hastalara tıbbi müdahale yetkilerinin bulunmadığını ve sağlıkçı olarak görülmediklerini ifade eden mezunlar, bu nedenle özel sektörde de iş bulamadıklarını dile getiriyor.

Evde Sağlık ve Bakım Derneği Başkanı Murat Kol, “Meslek tanımımız olmadığı için hasta bakıcı olarak görülüyoruz. Eğitimini aldığımız dersler dikkate alınarak bir meslek tanımı hazırlanmasını istiyoruz. Hastanın tedavi sürecinde içtiği ilacı verebilmemiz, iğnesini yapabilmemiz, kısacası hastanın tedavi sürecinde tıbbi müdahalede bulunabileceğimiz bir meslek tanımına sahip olmak istiyoruz” diyor. Kol, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak ilk alımda en az 500 evde hasta bakım teknikeri ataması yapılması gerekiyor 

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->