G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

20 Ocak 2020 Pazartesi

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

KİT’lerde taşeronlara kadro yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas mitinginde “KİT’lere kadro verdik” diye azarladığı taşeron işçilerin kadro alamadığı ortaya çıktı. CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Cahit Turhan, Devlet Demiryollarında çalışan 2 bin 797 işçinin hiçbirine kadro verilmediğini bildirdi.

18 Şubat 2019 Pazartesi 15:11
Bu haber 540 kez okundu
KİT’lerde taşeronlara kadro yok
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yönelttiği soru önergelerine Bakan Cahit Turhan'dan yanıt geldi. Bakan Turhan, Devlet Demiryollarında taşeron kadrolarındaki 2 bin 797 çalışan arasında daimi kadroya alınan personel olmadığını açıkladı.

Gürer, demiryolları ile ilgili önergesinde “Taşeronlardan şu anda kadroya alınan var mı? Kaç kişi taşeron olarak çalışıyor? Kaç çalışanınız var? Kaça düşürüldü? Şu an ki durum ne? İşçide üniversite mezunları var, onlar niye memur olmuyor? Taşeron uygulaması neden devam ediyor? Bu konuda girişimleriniz nedir, Taşeronun kaldırılması yönünde kurum olarak Bakanlık nezdinde çalışmalarınız var mı?

BAKAN: KADROYA ALINAN TAŞERON BULUNMAMAKTADIR
Gürer'in sorularına yanıt veren Bakan Cahit Turhan, “2018 yılı sonu itibariyle Teşekkülümüz bünyesinde taşeron kadrolarda 2.797 personel çalışmakla birlikte daimi kadroya alınan herhangi bir taşeron personel bulunmamaktadır. Teşebbüsümüzde memur, sözleşmeli, daimi ve geçici işçi kadrolarında toplam 14.102 personel çalışmaktadır.

Hali hazırda görev yapan makinist unvanlı personel, memur ve daimi işçi statüsünde görev yapmaktadır. Daimi işçi statüsünde görev yapan makinist unvanlı personelin memur kadrolarına geçişi hususunda yürürlükte mevcut mevzuatlarda düzenleme bulunmamaktadır” bilgisini verdi.
Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas mitinginde kadro isteyen taşeron işçileri “KİT'lere kadro verdik, bizden bir şey beklemeyin, bu toplantıyı da provoke etmeyin” diyerek tepki göstermişti.

GÜRER KAMUDA TAŞERON DEVAM EDİYOR
CHP'li Fethi Gürer, bakan yanıtında DDY'da taşeron sorununun daha büyük olduğunu belirterek, “Kurum şirketlere bölündü, örneğin Yüksek Hızlı Tren çalışanları da taşeron, verilen rakam kurumun tüm ilişkilendiği şirketlerle değerlendirildiğinde daha çok işçi taşeronda çalışmaktadır.
Esasen Kamu kurum, kuruluş ve ortaklıklarında taşeron çalışanların tamamı kadroya alınmalıdır. KİT çalışanları yanında, Kamuda Kiralık Araç Şoförleri, Hastane Bilgi İşlem ve Görüntüleme Merkezi Çalışanları, Sosyal Tesis Yemekhane Çalışanları, Karayolları Çalışanları, PTT Çalışanları kadro alamamıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı TYP çalışanları, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi bakanlıkların yanında binlerce işçi halen kamuda taşeron çalışandır. Geçici ve mevsimlik işçilere kadro verilmemiştir. Kamuda taşeron sonlandırılmalı ve tüm çalışanlara eşit işe eşit ücret ve kadro verilmelidir” dedi.
kaynak:sözcü

Anahtar Kelimeler: KitTaşeron Kadro Sorunu

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->