G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

10 Nisan 2020 Cuma

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

Twitter siyasi reklamları stopluyor

Twitter, dünya çapında siyasetçi adayları ve siyasi içeriklere ilişkin reklamları durdurma kararı aldı. Uygulama 22 Kasım’dan itibaren geçerli olacak

01 Kasım 2019 Cuma 01:28
Bu haber 273 kez okundu
Twitter siyasi reklamları stopluyor
7- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

 Sosyal paylaşım platformu Twitter 22 Kasım'dan itibaren siyasi reklamlara son verecek. Siyasetçi adaylarına ve siyasi içeriklere ilişkin reklamlara izin verilmeyeceğini Twitter kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey Twitter paylaşımları ile duyurdu. Dorsey, “Siyasi mesajların satın alınması yerine hak edilmesi gerektiğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Twitter'da siyasi reklamlara izin verilmemesine ilişkin kuralların uygulama yürürlüğe girmeden bir hafta önce açıklanması bekleniyor.

İnternet tanıtımlarının inanılmaz bir şekilde güçlü ve etkin olduğuna dikkat çeken Dorsey, bu gücün siyasetçiler tarafından suistimal edilebileceğini, seçim sonuçlarını ve böylelikle de milyonlarca kişinin hayatını etkileyebileceğini ifade etti.

Dorsey, yalan ve yanıltıcı bilgiler yer alsa bile siyasi içeriklere karışmama kararı alan Facebook'u da dolaylı olarak eleştirdi. Dorsey, bir yandan yanıltıcı bilgiler içeren videoların yayılmasını engellemeye çalışırken, bir yandan da para karşılığı bu tür videoların yayınlanmasının kuruluşun inandırıcılığına zarar vereceğini belirtti.

Sosyal paylaşım platformu Facebook, yanıltıcı bilgiler içerse bile para karşılığı siyasi mesajları yayınlamaya devam edeceğini açıklaması nedeniyle özellikle ABD'de yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Facebook'un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, ABD Temsilciler Meclisi'nde konuyla ilgili soruları yanıtlamış ve Facebook'ta siyasetçilerin ifade özgürlüğü olduğunu belirtmişti. Zuckerberg, demokrasilerde özel şirketlerin siyasetçilere sansür uygulamaması gerektiğini savunuyor.

Zuckerberg'in bu görüşüne karşı çıkan Twitter yöneticisi Dorsey ise "Burada söz konusu olan ifade özgürlüğü değil, burada yaygın erişime ulaşmak için para ödemek söz konusu” ifadesini kullandı.

ABD'DEKİ BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

ABD'de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri öncesinde Facebook ve Twitter üzerinden gerçekte reklam olan, çoğu Trump'ı destekleyen çok sayıda paylaşım yapılmıştı. Gelecek yıl yapılacak seçimlerde aday olmayı planlayan Trump'ın ekibi, Twitter’in kararının muhafazakâr oyları baskı altına alma çabası olarak değerlendirdi. Başkan Trump, Twitter'ı en fazla kullanan siyasetçiler arasında bulunuyor.

Twitter, siyasetçilerin reklam olmayan mesajlarını ise yayınlamayı sürdürecek, ancak burada da Twitter'in hakaret veya nefret suçlarına izin verilmemesine yönelik kuralları geçerli olacak

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->