G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

10 Nisan 2020 Cuma

Adıyaman Geriledi, Yoksullaştı

ZAYIFLIK VE YEMEK YEME BOZUKLUĞU SÜRECİ

18 Haziran 2019, 13:51
Bu makale 461 kez okundu
ZAYIFLIK VE YEMEK YEME BOZUKLUĞU SÜRECİ
Diyetisyen Fatma BEŞALTI
Zayıflık tedavi edilirken, öncelikli olarak nedeni tespit edilir. Daha sonra da bu nedene yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi süreci; kilo kaybetmek isteyen hastalara göre oranla uzun ve zordur. Çünkü; kilo almak isteyen bireyler, en ufak bir moral bozukluğunda bile aldığı kiloları tekrardan  kaybedebiliyor. 
 •    Zayıflık; Beden Kitle İndeksinin 18'in altında olmasıdır. BKİ (Beden Kitle İndeksi)  18-20 olması,  inceliği gösterir. Kitle indeksinin çok düşük olması; hastalıklara karşı direncinin azalması, mortalite riskinin artması ve organların işlevinin bozulmasına neden olur. İştah kaybı, kanser, hipertroidizm, ağır fiziksel aktivite, emilim, sindirim sistemi bozuklukları veya bağırsaklarda bulunan parazitler zayıflığın başlıca etkenleridir. Zayıflık, sadece bu nedenlerden kaynaklanmıyor. Bununla birlikte psikolojik sorunlar da etki ediyor. 
 • Kilo kaybının yaşanmaması ve alınan kiloların korunması için; hasta önceden bilgilendirilmeli ve sürecin zorluğuna göre hazırlanmalıdır. Bireyler, diyette olduklarını sık sık hatırlamaması gerekir. Ve verilen listeye uyum sağladıklarının farkına varmadan tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde! verilen liste veya uyulması gereken kurallar birey üzerinde stres oluşturabilir. Uzun süren bu tedavi sürecinin, hastanın duygu ve durum bozukluğunu yaşamaması için veya yaşaması durumunda özel diyet listesi verilmesi gerekir. 
 • Bütün bunlara ek; yemek bozukluğu, sosyoekonomik seviyesi yüksek olan bireylerde görülür. Bu bozukluklardan biri olan anoreksiya nevrozada; bireylerin, başlangıçta yemek yeme şekilleri normalden uzaklaşır. Daha sonra yemek yemekten tiksinmeye başlarlar. Ve en sonunda hiç yememeye başlarlar. Bu bireylerde ciddi bir ağırlık kaybı yaşanır. Ayrıca kabızlığa bağlı olan "laksatif" kullanımı da görülmeye başlar. 
 • Bir diğer bozukluk olan "bulimia nevrozalı" bireyler ise; yemek yemekten korkarlar ve yedikleri için pişmanlık duyarlar. Hatta kendilerini tutamayıp yerler ve yediklerini istifra ederler. Bulimik bireylerde yemek yapmayı sevenler de görülebilir. Genellikle yemek yapıp yerler ama yediklerini istifra ederler. 
 • Bu beslenme türü daha çok genç kızlar ve mankenlerde görülür. 
 • Her iki bozukluk türü de; erkeklere göre kadınlarda daha çok görülür. Ayrıca bazı ağırlık kontrolü gereken sporcularda da gözlemlenebilir. Yemek yeme bozukluklarında tedavi; psikolojik ve tıbbi olarak yapılır. 
 • Bu bireylerin altta yatan psikolojik rahatsızlıkları bulunmaktadır. Ve rahatsızlıklar ancak "Multidisipliner" çalışmalar ile çözülebilir. 

 •                   ÖNERİLER;
 • Zayıf bireylerin, midesi küçük olduğundan; hacmi küçük, kalorisi yüksek besinleri tüketmeliler. Az posalı besinler tercih edilmelidir. Doygunluk hissettiren ve kilo yapar düşüncesi ile fazla yağlı besinler tüketilmemelidir. Ayrıca; abur cubur tarzı besinlerden, iştahı baskılayacağından dolayı uzak durulmalıdır. En sık karşılaşılan hatalar ise; çorba, salata ve su tüketimine karşı eğilimli olduklarıdır. Çorba, su ve salata tüketiminden uzak durun. Eğer tüketecekseniz; çorba yağlı ve yoğurtlu olmalı! Salata nar ekşili ve yağlı olarak tüketilmeli! Suyu da yemekten sonra içmeye özen gösterilmelidir. 
 • Sütlü tatlı  tüketmek isteyenler, üzerine ceviz veya fındık gibi kuru yemiş ekleyip kalorisini arttırmalıdır. Meyveleri yaş değil de kuru olarak tüketmeye özen gösterilmelidir. 
 • Unutmayın! Beslenme tedavisi bireyseldir. Bir başkasının önerisi ile değil, kendi tedaviniz için uzmanına danışın!
 • Sağlıklı günler diliyorum. 
 • Dyt. Fatma BEŞALTI

  Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
 • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->