G-302868

36- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

37- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

38- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

39- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

40- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

9- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

10- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

11- REKLAMI TIKLAYINIZ -->

12- REKLAMLARI TIKLA -->

16 Temmuz 2019 Salı

Ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptı

ZEKÂ OYUNLARIN EĞİTİM ÜZERİNDEKİ FAYDALARI

05 Şubat 2019, 12:18
Bu makale 493 kez okundu
ZEKÂ OYUNLARIN EĞİTİM ÜZERİNDEKİ FAYDALARI
Abdurrahman Ünal
 Sözlerime şu cümlelerle başlamak isterim. Eğer çocuklarımızı kendi eğitim sistemimizle eğitirsek 100 yıl geriden başlamış oluruz. Çocuklarımızın eğitimi bizi eğiten sistemden farklı olmalıdır.

Günümüz de teknoloji geliştikçe bizler üretmek yerine bağımlılık olgusu ile ön plana çıkıyoruz. Oyun kelimesi belki de çoğumuz için hafife alınan bir öğe. Bu işler çocuk oyuncağı tabirlerini çoğu kez kullanırız. Oysa oyun olmadan üretmenin olamayacağını bilmek gerekir. Amerikalılar uzaya gitmeden önce uzay oyuncaklarını yapıp büyüttüğü nesil uzaya gitmiş olduğunu da unutmamak gerekir.

Oyunun faydası olması için çocuğun oyunda  etken olması gerekir.Oyun veya oyuncak materyali çocuğun hayal etmesini düşünmesini strateji kurmasını engelliyorsa sadece izleyici rolünü yükletiyorsa bu oyun fayda sağlamaz maalesef.Örneğin bilgisayar da veya telefonda oyun oynarken çocuk düşünmüyor sadece izliyorsa bir strateji yoksa burada çocuk edilgen oyun oyunuyor demektir.Ama dışarıda arkadaşı ile beraber yakar top(can topu),sek sek ,9 taş,mangala gibi oyunlar oynuyorsa çocuk burada etken oyun oynuyor demektir  ve planlar yaparak kendi gelişimine katkı sağlıyordur.Çocuk oyunda düşünüyor.strateji kuruyor ise bu oyun etkendir..kadim oyunumuz mangalayı arkadaşı ile oynadığını düşünelim.4 erli kuyulara taşı dizecektir.Karşı rakibin hamlelerini sürekli takip edecektir.Tek çift kavramlarını çok iyi bilecektir.Planlar kurup taşlarını rakip tarafa göndermemeye çalışacaktır.Söz mangaladan açılmışken artık mangalanın faydalarından da bahsedebiliriz.Çok eski zamanlardan  beri ülkemizde oynanan bir zeka oyunu olan mangalanın faydalarını sıralarsak;odaklanmayı sağlar.Ezberci zihniyetten uzaklaşır.strateji düşünmeyi geliştirir.tasarlar.ince motorların gelişimi sağlar.analiz eder.parça bütün ilişkisini kurar.başarısız durumunda yılmamayı,başarı için sistemli ve disiplinli çalışmayı öğrenir.Kurallara uymayı öğrenir.

PEKİ, şimdi diyecez ki mangala bu kadar faydalı ve bize ait bir oyun ise neden şuan herkes bunu bilmiyor? Bundan belki 100 yıl önce tüm Anadolu evlerinde , kahvehanelerde mangala çok yaygındı.hele evlerde vazgeçilmez bir oyun aracıydı mangala.kahvehanelerde ,ASKERİ kalelerde hatta padişahların bile oynadığı bu oyuna ne oldu da bu kadar uzaklaştırıldı bizden.Evet Avrupa bunu bize gösterdi maalesef..Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemize 17 milyon deste iskambil kağıdını ücretsiz gönderen Avrupa bu hedefine ulaştı diyebiliriz.Şuan kahvehanelerde eskiden mangala oynanırken şuan iskambil kağıtları yerine geçti maalesef.Milli Eğitim Bakanlığımız bunu öngördü ve 2005 ten beri mangala dersi OKULLARIMIZDA işlenmeye başladı.2013 yılından itibaren zeka oyunlarıyla ilgilenmeye başladık.Şuan artık ders olarak seçmeli okutuluyor.

Zekâ oyunları diyoruz ama hangi oyunlar zeka oyunlarıdır. Başlıcaları=satranç, mangala, go, çit, sudoku, abc, kendoku, sukarata, pentago, engel, reversi, hedef 5,soma küpü , resfebe, denge oyunu, kule oyunu, sayı bulmaca, kare karalamaca, sözcük avı, anagram, metaforms,çin daması,9 taş,3 taş,12 taş…vb.

Zeka oyunları ile ilgili bir çok araştırma da yapılmış. Ülkemizde ilkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar öğrencilerimizin QI seviyelerinin artışı %50 oranda  sağlandığı tespit edilmiş.Yani 4 yılın sonunda öğrencilerimizin QI seviyeleri %50 oradan  artmış.Amerikalı bir bilim adamı da ülkesinin bir bölgesinde vasat durumunda olan bir okul belirliyor.Okuldaki öğrencilere günde 2 saat boyunca 6 ay boyunca zeka oyunları eğitimi veriyor.Öğrencilerin 6 ay içerisinde QI seviyelerin yüzde elli oranda arttığını tespit etmiş.evet 6 ayda ulaşılan hedefe biz 4 yılda ulaşmak zorunda kalıyoruz.

Teknoloji çok hızlı gelişiyor. İnsanların bilgiye ulaşması artık çok çok kolay durumdadır. Google internet arama motorunda trilyonlarca bilgi saklı duruyor. Eğitime bakışımızın bir noktada değişime ihtiyacı doğuyor. Öğrencilerimize bilgiyi doğrudan verme yerine bilgiye ulaşma yollarını sunmamız gerekir.bunun haricinde de öğrencilerimize beraber hareket etme,grup olma,takım olma,resim yapma,spor yapma  ruhlarını da kazandırmamız gerekir.Kendi başlarına hareket etme, düşünmelerini sağlamamız gerekir.Bilgiye ulaşma dışında kalan tüm unsurları zeka oyunları aracılığıyla öğrencilerimize kazandırmamız mümkündür.

Zeka oyunları geliştirildiğinde tüm okullarda uygulanmaya başlandığında öğrencilerin kötü alışkanlık edinme durumların yaşanmayacağı düşüncesindeyim.

Kısacası zeka oyunların çocukların zihinsel gelişiminde katkısı olduğu açık ve nettir. Bütün okullarda uygulaması en ucuz olan eğitim araçlarından biri zeka oyunları olduğu unutulmamalıdır. Büyüklerde bile düzenli şekilde uygulanması durumunda beyinsel faaliyet rahatsızlıklarını ortadan kaldıracağına eminim.SAYGILARIMLA

 

 

 

 

 

    Yorumlar

26- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
3- REKLAMI TIKLAYINIZ -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • Güne Bakış Gazetesi - 16 Mayıs 2018 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
6- REKLAMI TIKLAYINIZ -->